Sinsheim - 9. - 11. 1. 2009

13. halový parní sraz

Loni jsme se rozhodli, že se zúčastníme srazu v německém městě Sinsheim. Slovo dalo slovo a po pomoci pana Šilera z DRAH-servisu s přihlašováním jsme se v noci z 8. na 9.1. 2009 vydali v sestavě pan Sič, Jakub Sýkora a Tomáš Vybranec na cestu. Mašinku 310.017, plošinový vůz, „Francka“, což je náš pomocný kompresor, bednu s nutným nářadím a batohy se včetně nás podařilo naskládat do jednoho auta.

Po příjezdu nastalo seznamování se se všemi možnými modely, které byly v depu kolem nás. Naše depo se nacházelo na kolejišti určeném pro modely na rozchodu 5 a 7,25 palce, které zabíralo halu 4. V areálu se nacházelo také o mnoho větší kolejiště čistě pro rozchod 5 palců, jenž zabíralo haly 1 a 2, které disponovalo sedmi depy a kolejiště o rozchodu 45 mm. Jelikož se jednalo o sraz parních modelů nejen železničních, byl zde také prostor pro provoz parních modelů silničních i vodních a nepřeberné množství stánků, kde jste si mohli koupit vybavení dílny, všelijaké díly pro modely i celé hotové modely. My jsme si odtud přivezli nový napaječ a pojišťovací ventily.

Čeština se objevovala nejen na našem kolejišti 5 a 7,25 palce, kde jsme jezdili my s 310.017, Roman Šiler se svou Andpie, Tomáši Randýskové se svou novou lokomotivou Krzenowitz, která si zde prodělala svůj křest (její sesterská lokomotiva Ponava byla k vidění ve stánku výrobce SOB) a akumulátorové lokomotivy AEG. Rovněž se česky mluvilo na kolejišti 5 palců, kde jezdili Jiří Kůt s Rocket, Jiří Sajbrt s Topsy 2 a Bohumil Pavlíček s jeho T478.0 a na rozchodu 45 mm jezdila rodina pana Uhlíře a Karel Duda. Z tohoto je vidět, že i v České republice se začíná těmto modelům dařit a že v příštích letech se budou řady lokomotiv velkých měřítek rozrůstat, což je jenom dobře a doufejme, že se příští rok setkáme v Karlsruhe i s modely, které letos zůstaly doma.

Jelikož jsme se na takovéto velké akci zúčastnili poprvé, bylo naše účinkování spíše v rovině testování fungování na dlouhé trati a zjišťování toho, jak fungují ostatní spolky. Díky těmto zkušenostem jsme se mohli připravit na příští rok do Karlsruhe.

text a foto: J. Sýkora


Aktuálně

Viz spodní část titulní stránky.


Foto

© 2008 - 2019 Sičova drobná železnice, z.s.