313.4

Proč právě 313.4

S nápadem přišel Jarda Brunclík, kdy asi před čtyřmi lety chtěl po vzoru p. Siče také něco vyrobit.

Tehdy chtěl postavit lokomotivu řady 313.4 a to proto, že jsme měli k dispozici výkres sestavení v měřítku 1:10, podle kterého se dá hodně dobře pracovat a také proto, že se k lokomotivě 313.432 dostal v ostravském depu.

Výkres si tedy zkopíroval a začal překreslovat postranice rámu, ovšem tím vše na dlouho dobu skončilo. Asi před rokem mu Tomáš uřízl plechy na postranice, ale poté zase žádná činnost.

Všechno se však změnilo po návštěvě srazu modelářů v Karlsruhe, kde Jardova přítelkyně Magda řekla: "Proč ještě taky nemáme mašinku, když o ní pořád básníš."

A tak to vypadá, že pod vedením Jardy budeme mít další parní mašinku.


Postup výroby:

Vše začíná výkresem, první smysluplné měření, přeměřování a počítání začalo koncem března 2010.


Duben:


Začátkem dubna došlo k prvním kontaktům s materiálem. Práce začaly odvrtáváním otvorů v postranicích a v přípravě různě tvarovaných L porfilů pro spojení postranic.


Když už to bylo možné, tak se zkušebně postranice smontovaly. Vzhůru trčící profily L ještě příjdou ohnout do pravého úhlu.


Květen:


Uprostřed května se práce dále pohly, přibyl plech pod budkou.


Září:


Začátkem září přibyly další prvky na rám.


2011


Duben:


Na lokomotivě se neustále pracuje, a tak můžete vidět další přírůstky jako: výztuhy pod nárazníky, podlaha budky, čelo dymnice, nosiče pravítek parního stroje a pár dalších drobností.


Aktuálně

Viz spodní část titulní stránky.


Foto

© 2008 - 2019 Sičova drobná železnice, z.s.